Brielle 15" Mini Chandelier in Antique Silver with Capiz shell Crystals
- Light measures 7" wide x 15" high.
- Uses one standard bulb up to 100 watts.
- This light would look best in a dining room.
- Rated for interior locations.
- Includes a 72 inch chain.
- Includes a 1 year warranty.
In stock
Only 1 left
- Brand
- Crystorama
- SKU
- BRI-3000-SA
Description / Brielle 15" Mini Chandelier in Antique Silver with Capiz shell Crystals
More Information
| UPC | 633779037566 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Brielle |
| Finish | Antique Silver |
| Height | 15 |
| Material | Iron + Shell |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 7 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.