Arcadia 15-Light Traditional Chandelier in Antique Gold with Hand Cut Crystal Crystals
- It measures 46" wide x 55" high.
- This light uses 15 candelabra dimmable bulbs up to 60 watts each.
- For indoor use.
- This light includes a 72 inch chain.
- This light includes a 1 year warranty subject to terms and conditions.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by May 29, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: May 29, 2026
Estimated shipping: June 5 - June 12, 2026
- Brand
- Crystorama
- SKU
- ARC-1919-GA-CL-MWP
Description / Arcadia 15-Light Traditional Chandelier in Antique Gold with Hand Cut Crystal Crystals
More Information
| UPC | 633779046292 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 25.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Chain Length | 72" |
| Date Back To Stock | 2026-05-29 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Arcadia |
| Finish | Antique Gold |
| Height | 55 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 15 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | candelabra |
| Width | 46 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.