Arcadia 8-Light 36" Chandelier in Antique Silver with Clear Hand Cut Crystals
- Light measures 26" wide x 36" high.
- Uses eight candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a dining room.
- Rated for interior locations.
- Includes a 1 year warranty.
In stock
Only 19 left
- Brand
- Crystorama
- SKU
- ARC-1908-SA-CL-MWP
Description / Arcadia 8-Light 36" Chandelier in Antique Silver with Clear Hand Cut Crystals
More Information
| UPC | 633779040856 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 11.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.375"W x 0.875"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Arcadia |
| Finish | Antique Silver |
| Height | 36 |
| Material | Metal+Crystal |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 8 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 26 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.