Solaris 6-Light 42" Industrial Chandelier in Olde Silver with Clear Swarovski Strass Crystals
- Olde silver finish; clear Swarovski Strass crystals
- 42" high x 40" wide; 15" rod and 120" chain included; maximum height of 162"
- Uses six candelabra-style incandescent bulbs, up to 60 watts each (not included)
Out of stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 9219-OS-CL-S
Description / Solaris 6-Light 42" Industrial Chandelier in Olde Silver with Clear Swarovski Strass Crystals
More Information
| UPC | 633779017995 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 41.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Chain Length | 72" |
| Hanging Rods Included | (1) 15" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 7"W x 0.75"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Solaris |
| Finish | Olde Silver |
| Height | 42 |
| Material | Wrought Iron |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 6 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Industrial |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 40 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.