by Brian Patrick Flynn Alston Chandelier in Matte White
- Matte white finish with antique gold accent
- 16.5 height x 20" width; 72 chain included to customize installation height up to 88.5
- Uses six standard size bulbs, up to 60 watts each (not included)
In stock
Only 5 left
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 8686-MT-GA
Description / by Brian Patrick Flynn Alston Chandelier in Matte White
More Information
| UPC | 633779034565 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 28.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Alston |
| Finish | Matte White |
| Glass Type | Steel |
| Height | 17 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 6 |
| Safety Rating | UL, CUL, CSA |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 20 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.