Maria Theresa 19-Light 36" Traditional Chandelier in Polished Chrome with Clear Hand Cut Crystals
- Polished chrome finish with clear hand cut crystals
- Chandelier is 36 high x 35 wide; 72 chain included to customize installation height
- Uses 19 candelabra size bulbs, up to 40 watts each (not included); dimmable
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 1, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 1, 2026
Estimated shipping: June 8 - June 15, 2026
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 4418-CH-CL-MWP
Description / Maria Theresa 19-Light 36" Traditional Chandelier in Polished Chrome with Clear Hand Cut Crystals
More Information
| UPC | 633779021084 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 70.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| Date Back To Stock | 2026-06-01 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"W x 1.6"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Maria Theresa |
| Finish | Polished Chrome |
| Height | 36 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 19 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 35 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.