Maria Theresa 12-Light Crystal Chandelier in Gold
- Crystal chandelier is 27" high by 30" wide. Includes 72" of chain for a maximum height of 99".
- Uses 12 candelabra light bulbs up to 60 watts each (not included).
- The fixture showcase opulence and decadence and is the perfect traditional accent to your home.
Out of stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 4379-GD-CL-SAQ
Description / Maria Theresa 12-Light Crystal Chandelier in Gold
- Crystal chandelier is 27" high by 30" wide. Includes 72" of chain for a maximum height of 99".
- Uses 12 candelabra light bulbs up to 60 watts each (not included).
- The fixture showcase opulence and decadence and is the perfect traditional accent to your home.
- Includes a one year manufacturers warranty.
More Information
| UPC | 633779025433 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 21.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Maria Theresa |
| Finish | Gold |
| Glass Type | Clear spectra crystals |
| Height | 27" |
| Material | Wrought Iron |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 12 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 30" |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.