Imperial 6-Light Crystal Chandelier in Polished Chrome
- Polished chrome finish with clear hand cut crystals
- Chandelier is 24.5 high x 26 wide x 26 long; chain included to customize installation height up to 95; sloped ceiling compatible
- Uses six candelabra size bulbs, up to 60 watts each (not included); dimmable
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 3226-CH-CL-MWP
Description / Imperial 6-Light Crystal Chandelier in Polished Chrome
More Information
| UPC | 633779000126 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 20.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Imperial |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Type | Hand cut crystals |
| Height | 24.5" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 6 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 26" |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.