Libby Langdon for Jennings 24" Drum Chandelier in Polished Nickel
- Light measures 24" wide x 15" high.
- Uses five standard bulbs up to 100 watts each.
- This light would look best in a dining room.
- Rated for interior locations.
- Includes a 72 inch chain.
- Includes a 1 year warranty.
In stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 2266-PN
Description / Libby Langdon for Jennings 24" Drum Chandelier in Polished Nickel
More Information
| UPC | 633779026706 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 19.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"W x 0.75"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Jennings |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | White linen |
| Height | 15 |
| Length | 89.75 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 5 |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 24 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.