Corbett Broomley by Martyn Lawrence Bullard 17" Pendant Light in Vintage Brass
- It measures 17" high.
- Uses one standard bulb up to 60 watts.
- For indoor use.
- This light comes with a 1 Year Limited Manufacturer Warranty.
- This item ships in 2-3 days if in stock.
In stock
- Brand
- Corbett Lighting
- SKU
- 272-41-VB
Description / Corbett Broomley by Martyn Lawrence Bullard 17" Pendant Light in Vintage Brass
- It measures 17" high.
- Uses one standard bulb up to 60 watts.
- For indoor use.
- This light comes with a 1 Year Limited Manufacturer Warranty.
- This item ships in 2-3 days if in stock.
More Information
| UPC | 197292053347 |
|---|---|
| Brand | Corbett Lighting |
| Energy Star Rated | No |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6" |
| Collection Name | Broomley |
| Finish | Corbett Lighting |
| Height | 15 |
| Material | SOLID BRASS |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Standard |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Corbett Lighting for artistic, luxurious fixtures handcrafted in California at LightsOnline.com
Illuminate your home with sculptural elegance from Corbett Lighting, a California-based brand renowned for its high-end designs and meticulous craftsmanship.
Founded in 1979 and headquartered in the City of Industry, Corbett creates distinctive lighting fixtures that are as much art as they are illumination. Many pieces are handcrafted in-house, showcasing rich materials like hand-forged iron, glass, and gold leaf.
With a long list of design awards and industry accolades, Corbett is a top choice for those seeking dramatic, showstopping lighting that adds sophistication and character to any space.