Ribbed Glass Vintage Brass Four Light Chandelier from the Cairo Collection
- Measures: 13.63" H x 21" W
- Canopy Dimensions: D5.625" x H0.875"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 4
- Type of Bulb: Candelabra
- Product Material: Steel
- Glass: Clear Ribbed Glass
In stock
Only 3 left
- Brand
- Alora
- SKU
- CH332421VBCR
Description / Ribbed Glass Vintage Brass Four Light Chandelier from the Cairo Collection
More Information
| UPC | 691759101386 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Hanging Rods Included | 25" (8x11-1/2") |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | D5.625" x H0.875" |
| Collection Name | Cairo |
| Finish | Vintage Brass with Clear Ribbed Glass |
| Glass Type | Clear Ribbed Glass |
| Height | 13.63 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 4 |
| Style | Transitional,Mid-Century Modern |
| Bulb Type | Candelabra E12 Candelabra |
| Width | 21.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.