Matte Black 56" Ceiling Fan from the Owens Collection
- Measures: 14.63" H x 56" W
- Canopy Dimensions: D6" x H2 0.375"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs:
- Type of Bulb: Module
- Color Temperature: 3000K
- Product Material: Steel , Aluminum Body, ABS Blade
- Glass: PC Cover
In stock
- Brand
- Kuzco
- SKU
- CF94956-MB
Description / Matte Black 56" Ceiling Fan from the Owens Collection
More Information
| UPC | 691759098518 |
|---|---|
| Brand | Kuzco |
| Weight | 12.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 78" with 78" safety cable |
| Hanging Rods Included | 3.75" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Pitch | 13 |
| Bulb Socket | AC |
| Backplate/Canopy Dimensions | D6" x H2 0.375" |
| Collection Name | Owens |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | PC Cover |
| Height | 14.63 |
| Material | Steel , Aluminum Body, ABS Blade |
| Bulb Count | 1 |
| Style | Contemporary Modern,Restoration |
| Bulb Type | Module AC |
| Width | 56.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Kuzco Lighting for sleek, contemporary fixtures with cutting-edge LED technology at LightsOnline.com
Discover the modern elegance of Kuzco Lighting, a Canadian brand bringing its bold, design-forward aesthetic to homes across the U.S.
Known for its innovative use of integrated LED technology, Kuzco creates striking chandeliers, bath lights, outdoor fixtures, and more—all with a clean, architectural sensibility. Each piece reflects a commitment to quality, creativity, and energy efficiency, offering standout designs that blend sculptural form with everyday functionality.
Perfect for contemporary interiors, Kuzco Lighting turns modern lighting into a true design statement.