Axel Indoor with Outdoor 5-Light 52" Fandelier in Flat Black
- Measures 16.24" H x 52.00" W
- cULus certified.
- Damp rated.
- LED Lumens: 2067.00
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Craftmade
- SKU
- AXL57FB8
Description / Axel Indoor with Outdoor 5-Light 52" Fandelier in Flat Black
More Information
| UPC | 647881249991 |
|---|---|
| Brand | Craftmade |
| Weight | 29.920000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 80" |
| Hanging Rods Included | 6" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Flat Black |
| Blade Pitch | 14 |
| Fan Size | 52 |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 2.2"x6.02" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Axel Indoor/Outdoor |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 80 |
| Finish | Flat Black |
| Glass Type | Frost White |
| Height | 16.24 |
| Light Kit Included | Integrated |
| Lumens | 2067 |
| Material | aluminum,metal,zinc,acrylic,abs,copper |
| Bulb Count | 5 |
| Blade Number | 8 |
| Style | Contemporary Modern |
| Bulb Type | LED Integrated |
| Width | 52 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Craftmade fans and lighting for dependable performance and classic style at LightsOnline.com
Discover lasting comfort and design versatility with Craftmade, a trusted name in ceiling fans and lighting since 1985.
Originally known for their durable, well-engineered fans, Craftmade has expanded into a full range of lighting fixtures—from outdoor lanterns and bath vanity lights to elegant chandeliers and pendants. Every Craftmade product is crafted with quality materials, thoughtfully designed, and rigorously tested to ensure long-term performance.
With styles ranging from traditional to contemporary, Craftmade delivers reliable fixtures that meet the needs of both homeowners and builders alike.
Customer Reviews
Exactly what I’ve been looking for my house.
5 stars on everything.