Artcraft Menlo Park 5-Light Kitchen Island Light in Oil Rubbed Bronze
- Measures 10.50" H x 42.00" L x 4.50" W
- ETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from metal & clear glass.
- For use in rooms such as Foyer, Dining Room, Kitchen.
- Number of Bulbs: 5
- Type of Bulbs: Medium
- Bulb Base: E26 Medium
- Chain Included: 4x12" + 2x6"
- Wire Included: 120"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 19 left
- Brand
- Artcraft Lighting
- SKU
- AC10008
Description / Artcraft Menlo Park 5-Light Kitchen Island Light in Oil Rubbed Bronze
- It measures 5" wide x 11" high.
- This light uses five dimmable standard bulbs up to 60 watts each.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 778350100144 |
|---|---|
| Brand | Artcraft Lighting |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 4x12`` + 2x6`` |
| Hanging Rods Included | 2X18.5",4X12",2X6" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 9"x4.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Menlo Park |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Height | 11 |
| Length | 42 |
| Material | Metal & Clear Glass |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 5 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | standard |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Artcraft Lighting for stylish, well-crafted fixtures since 1955 at LightsOnline.com
Add timeless appeal to your home with Artcraft Lighting, a Canadian brand known for its commitment to quality, craftsmanship, and enduring design.
Founded in 1955 by Albert Cohen and Samuel Bernstein, Artcraft was built on the belief that lighting should offer both function and style. Today, their collections span a wide range of looks, from traditional and transitional to sleek and modern, making it easy to find the perfect fit for any room.
With attention to detail and a focus on value, Artcraft delivers beautifully made lighting that stands the test of time.