Alora Valise Bathroom Vanity Light in Vintage Brass And Tuxedo Leather
- Light measures 31.5" Width x 7.1" Height.
- Includes dimmable integrated LED.
- This light would look best in a bathroom.
- Includes a 5 year warranty.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 8, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 8, 2026
Estimated shipping: June 15 - June 22, 2026
- Brand
- Alora
- SKU
- WV307931VBTL
Description / Alora Valise Bathroom Vanity Light in Vintage Brass And Tuxedo Leather
More Information
| UPC | 841387000722 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Energy Star Rated | No |
| Date Back To Stock | 2026-06-08 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | AC |
| Backplate/Canopy Dimensions | W12.625" x H4" x E0.875" |
| Collection Name | Valise |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | >90 |
| Finish | Vintage Brass And Tuxedo Leather |
| Lumens | 690 lm |
| Max Watts per Bulb | 35W |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | integrated LED |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.