Alora Globo Bathroom Wall Sconce in Matte Black
- Measures 6.75" H x 6.63" W
- This fixture is ADA compliant
- ETL certified.
- Damp rated.
- Type of Bulbs: Module
- Bulb Base: AC
- LED Lumens: 507.00
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
In stock
- Brand
- Alora
- SKU
- WV301001MB
Description / Alora Globo Bathroom Wall Sconce in Matte Black
More Information
| UPC | 841387000104 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | AC |
| Collection Name | Globo |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | >90 |
| Finish | Matte Black |
| Lumens | 200lm |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | integrated LED |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.