Alora Flora Pendant Light in Natural Brass
- Measures 8.38" H x 31.00" W
- ETL certified.
- Dry rated.
- Type of Bulbs: LED
- Bulb Base: Tape
- Wire Included: 144"
- LED Lumens: 1300.00
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
In stock
Only 17 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Alora
- SKU
- PD321105NB
Description / Alora Flora Pendant Light in Natural Brass
More Information
| UPC | 691759060386 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Hanging Rods Included | 46" (3x12" + 1x6" + 1x4") |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Tape |
| Backplate/Canopy Dimensions | D4.75" x H2" |
| Collection Name | Flora |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Finish | Natural Brass |
| Lumens | 1300lm* |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary Modern |
| Bulb Type | integrated LED |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.