Alora Manor 4-Light Pendant Light in Urban Bronze
- Measures 19.38" H x 12.00" L x 12.00" W
- UL certified.
- Dry rated.
- Number of Bulbs: 4
- Type of Bulbs: Candelabra
- Bulb Base: E12
- Chain Included: 72"
- Wire Included: 144"
- This fixture is not dimmable.
In stock
Only 11 left
- Brand
- Alora
- SKU
- PD312212UB
Description / Alora Manor 4-Light Pendant Light in Urban Bronze
More Information
| UPC | 841387003297 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Chain Length | 72`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | D4.75" x H1" |
| Collection Name | Manor |
| Finish | Urban Bronze |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 4 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | candelabra |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.