Alora Globo Linear Pendant in Satin Gold
- Measures 12.88" H x 30.88" L x 6.38" W
- ETL certified.
- Dry rated.
- Type of Bulbs: Module
- Bulb Base: Module
- Wire Included: 144"
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
In stock
Only 10 left
- Brand
- Alora
- SKU
- LP301003SG
Description / Alora Globo Linear Pendant in Satin Gold
More Information
| UPC | 841387000036 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Collection Name | Globo |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | >90 |
| Finish | Satin Gold |
| Lumens | 1008lm |
| Max Watts per Bulb | 25W |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | integrated LED |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.