Lina 18" Pendant Light in Chrome
- Measures 10.00" H x 48.00" L x 18.00" W
- UL, cUL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel and crystal.
- For use in rooms such as Dining, Office, Kitchen, Billiards.
- Type of Bulbs: LED
- Bulb Base: Tape
- Wire Included: 192"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 2700K
- LED CRI: 80
In stock
Only 10 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 035563-010-FR001
Description / Lina 18" Pendant Light in Chrome
- It measures 48" long x 18" wide x 10" high.
- Uses an integrated LED.
- This light would look best in a kitchen.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062361993 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 32.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 192" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Tape |
| Backplate/Canopy Dimensions | 8"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lina |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 80 |
| Finish | Chrome |
| Height | 10 |
| Length | 48 |
| Lumens | 5400 |
| Material | Steel and Crystal |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 18 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.