Rondelle 44-Light Contemporary Chandelier in Polished Chrome
- It measures 84" long x 84" wide x 10" high.
- Uses 44 dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a dining room.
- For indoor use.
In stock
Only 5 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 11722-010-FR001
Description / Rondelle 44-Light Contemporary Chandelier in Polished Chrome
- It measures 84" long x 84" wide x 10" high.
- Uses 44 dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a dining room.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062471555 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 322.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 2x192" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 12"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Rondelle |
| Color Temperature | 0 |
| CRI | 0 |
| Finish | Polished Chrome |
| Height | 10 |
| Length | 84 |
| Lumens | 0 |
| Material | Stainless Steel Crystal |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 44 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 84 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.