Fanshawe 6-Light Modern Chandelier in Chrome
- Measures 18.00" H x 29.50" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from hand blown glass , plated steel.
- For use in rooms such as Living Room, Bedroom, Family Room, Dining Room.
- Number of Bulbs: 6
- Type of Bulbs: Candelabra
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Chain Included: 48"
- Wire Included: 96"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 2 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 11527-010-FR001
Description / Fanshawe 6-Light Modern Chandelier in Chrome
- It measures 18 high.
- It uses 6 Incandescent bulb(s) up to 40 watts.
- This light would look best in a dining room.
- It is rated for dry locations.
More Information
| UPC | 720062254660 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 31.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 48" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x2.25" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Fanshawe |
| Finish | Chrome |
| Height | 18 |
| Material | Hand Blown Glass | Plated Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 6 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 29.5 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.