Piatta 22" Pendant in Brushed Brass
- Measures 10.50" H x 22.00" W
- ETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel/crystal.
- For use in rooms such as Great,Dining,Entry,Foyer.
- Number of Bulbs: 4
- Type of Bulbs: E12
- Bulb Base: E12
- Wire Included: 96"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 5 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 039355-039-FR001
Description / Piatta 22" Pendant in Brushed Brass
- It measures 10" high.
- This light uses 4 E12 bulb(s).
- Dry rated. Can be used in dry environments like living rooms or bedrooms.
More Information
| UPC | 720062496497 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 34.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Hanging Rods Included | (1) 6", (1) 12", (1) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Piatta |
| Finish | Brushed Brass |
| Height | 11 |
| Material | Steel |Crystal |
| Bulb Count | 4 |
| Shipping | Usually ships within 2 Business Days |
| Style | Boho Chic, |
| Bulb Type | E12 |
| Width | 0 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.