Chrome LED Island Pendant from the Orizzonte Collection
- Measures: 11" H x 44.25" L x 12" W
- Canopy Dimensions: 4.5"x0.75"x23.625"
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs:
- Type of Bulb: LED
- Color Temperature: 2700K
- Product Material: Steel | Crystal
In stock
Only 17 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 039161-010-FR001
Description / Chrome LED Island Pendant from the Orizzonte Collection
More Information
| UPC | 720062490969 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 77.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Hanging Rods Included | (2) 6", (2) 12", (2) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x0.75"x23.625" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Orizzonte |
| Finish | Chrome |
| Height | 11 |
| Material | Steel | Crystal |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 3 Business Days |
| Style | Contemporary, Casual Luxury |
| Bulb Type | LED |
| Width | 12 |
| Wet/Dry Rated | DRY |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.