Description / Historic Brass Nine Light Chandelier from the Venere Collection
More Information
| UPC | 720062490952 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 35.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Chain Length | 96" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.875"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Venere |
| Finish | Historic Brass |
| Height | 38 |
| Material | Cast Brass |
| Bulb Count | 9 |
| Shipping | Usually ships within 3 Business Days |
| Style | Maximalism, Eclectic |
| Bulb Type | E12 |
| Width | 32 |
| Wet/Dry Rated | DRY |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.