Pendolo 12-Light Transitional Chandelier in Brushed Champagne Gold
- It measures 30" long x 30" wide x 26" high.
- Uses 12 dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a entry way.
- For indoor use.
Out of stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 037771-038-FR001
Description / Pendolo 12-Light Transitional Chandelier in Brushed Champagne Gold
- It measures 30" long x 30" wide x 26" high.
- Uses 12 dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a entry way.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062474945 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 37.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 48" |
| Date Back To Stock | 2026-05-12 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Pendolo |
| Color Temperature | 0 |
| CRI | 0 |
| Finish | Brushed Champagne Gold |
| Height | 26 |
| Length | 30 |
| Lumens | 0 |
| Material | Steel Crystal |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 12 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 30 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.