Capuccio Wall Sconce in Matte Black with Chrome
- It measures 5" long x 6" wide x 22" high.
- This light includes an integrated LED in 3000K.
- This light would look best in a bedroom.
- It is rated for For indoor use. locations.
Out of stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 036921-052-FR001
Description / Capuccio Wall Sconce in Matte Black with Chrome
- It measures 5" long x 6" wide x 22" high.
- This light includes an integrated LED in 3000K.
- This light would look best in a bedroom.
- It is rated for For indoor use. locations.
More Information
| UPC | 720062483671 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 9.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x14"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Capuccio |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 80 |
| Finish | Matte Black w/ Chrome |
| Height | 22 |
| Length | 5 |
| Lumens | 300 |
| Material | Stainless Steel Crystal |
| Max Watts per Bulb | 21W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 6 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.