Aries 32" Wall Sconce in Chrome
- Light measures 6" long x 6" wide x 32" high.
- Uses one LED bulb up to 16 watts.
- This light would look best in a bed.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
In stock
Only 19 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 035721-010-FR001
Description / Aries 32" Wall Sconce in Chrome
- Light measures 6" long x 6" wide x 32" high.
- Uses one LED bulb up to 16 watts.
- This light would look best in a bed.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
More Information
| UPC | 720062363638 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x6"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Aries |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 80 |
| Finish | Chrome |
| Height | 32 |
| Length | 6 |
| Lumens | 1440 |
| Material | Steel | Crystal |
| Max Watts per Bulb | 16W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 6 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.