Lina 62" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Light measures 5" long x 62" wide x 5" high.
- Uses one LED bulb up to 46 watts.
- This light would look best in a bath.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
In stock
Only 10 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 035533-010-FR001
Description / Lina 62" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Light measures 5" long x 62" wide x 5" high.
- Uses one LED bulb up to 46 watts.
- This light would look best in a bath.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
More Information
| UPC | 720062363782 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 36.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 22"x5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lina |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 80 |
| Finish | Chrome |
| Height | 5 |
| Length | 5 |
| Lumens | 2790 |
| Material | Stainless Steel | Crystal |
| Max Watts per Bulb | 46W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 62 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.