Lina 46" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Light measures 5" long x 46" wide x 5" high.
- Uses one LED bulb up to 34 watts.
- This light would look best in a bath.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 12, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 12, 2026
Estimated shipping: July 19 - July 26, 2026
Only 1 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Allegri
- SKU
- 035532-010-FR001
Description / Lina 46" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Light measures 5" long x 46" wide x 5" high.
- Uses one LED bulb up to 34 watts.
- This light would look best in a bath.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
More Information
| UPC | 720062363775 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 14.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| Date Back To Stock | 2026-07-12 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 22"x5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lina |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 80 |
| Finish | Chrome |
| Height | 5 |
| Length | 5 |
| Lumens | 2070 |
| Material | Stainless Steel | Crystal |
| Max Watts per Bulb | 34W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 46 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.