Apollo 19" Pendant Light in Chrome
- Measures 23.00" H x 47.00" L x 19.00" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from stainless steel , crystal.
- For use in rooms such as Dining Room, Bedroom, Kitchen, Foyer.
- Type of Bulbs: LED
- Wire Included: 156"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
In stock
Only 7 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 034960-010-FR001
Description / Apollo 19" Pendant Light in Chrome
- Light measures 47" long x 19" wide x 23" high.
- Uses one LED bulb up to 64 watts.
- This light would look best in a dining.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062364031 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 57.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Hanging Rods Included | (2) 6", (2) 12", (2) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1"x23" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Apollo |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Finish | Chrome |
| Height | 23 |
| Length | 47 |
| Lumens | 4800 |
| Material | Stainless Steel | Crystal |
| Max Watts per Bulb | 64W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 19 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.