Apollo 22" Wall Sconce in Brushed Champagne Gold
- Measures 22.00" H x 5.00" W
- This fixture is ADA compliant
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel.
- For use in rooms such as Entry, Bed, Bath, Hall.
- Type of Bulbs: Disc
- Bulb Base: Disc
- Wire Included: 6"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 19 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 034921-038-FR001
Description / Apollo 22" Wall Sconce in Brushed Champagne Gold
- It measures 5" wide x 22" high.
- Uses an integrated LED.
- This light would look best in a hallway.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062360170 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Disc |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x1"x5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Apollo |
| Finish | Brushed Champagne Gold |
| Height | 22 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 8W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.