Athena 26" Wall Sconce in Matte Black with Polished Nickel
- It measures 6" long x 5" wide x 26" high.
- It uses one LED bulb up to 8 watts.
- This light would look best in a hall.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
In stock
Only 16 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 034820-051-FR001
Description / Athena 26" Wall Sconce in Matte Black with Polished Nickel
- It measures 6" long x 5" wide x 26" high.
- It uses one LED bulb up to 8 watts.
- This light would look best in a hall.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
More Information
| UPC | 720062363836 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 10.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Athena |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Finish | Matte Black w/ Polished Nickel |
| Height | 26 |
| Length | 6 |
| Lumens | 600 |
| Material | Stainless Steel | Crystal |
| Max Watts per Bulb | 8W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.