Athena 2-Light 26" Wall Sconce in Polish Nickel
- Measures 26.00" H x 6.00" L x 5.00" W
- UL, cUL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel and crystal.
- For use in rooms such as Bath, Vanity, Office, Bed.
- Number of Bulbs: 2
- Type of Bulbs: Diode
- Bulb Base: Diode
- Wire Included: 7"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
In stock
Only 9 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 034820-046-FR001
Description / Athena 2-Light 26" Wall Sconce in Polish Nickel
- It measures 6" long x 5" wide x 26" high.
- Uses an integrated LED.
- This light would look best in a bedroom.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062362044 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 12.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Diode |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Athena |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Finish | Polish Nickel |
| Height | 26 |
| Length | 6 |
| Lumens | 600 |
| Material | Steel and Crystal |
| Max Watts per Bulb | 8W |
| Bulb Count | 2 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.