Ciottolo 2-Light 19" Wall Sconce in Brushed Champange Gold
- Light measures 5" long x 8" wide x 19" high.
- Uses two candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a hall.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
Out of stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 034221-038-FR001
Description / Ciottolo 2-Light 19" Wall Sconce in Brushed Champange Gold
- Light measures 5" long x 8" wide x 19" high.
- Uses two candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a hall.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
More Information
| UPC | 720062363744 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 7"x15" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Ciottolo |
| Finish | Brushed Champange Gold |
| Glass Type | K9 glass baubles |
| Height | 19 |
| Length | 5 |
| Material | Stainless Steel | Crystal |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 2 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 8 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.