Tavo 8-Light Modern Chandelier in Winter Brass
- Measures 43.00" H x 34.00" W
- UL, cUL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel and crystal.
- For use in rooms such as Dining Room, Bedroom, Kitchen, Foyer.
- Number of Bulbs: 12
- Type of Bulbs: E-12
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Chain Included: 96"
- Wire Included: 156"
- This fixture is dimmable.
- LED CRI: 100
In stock
Only 10 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 033971-044-FR001
Description / Tavo 8-Light Modern Chandelier in Winter Brass
- It measures 43" high.
- It uses 12 candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a dining room.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062361870 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 51.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Chain Length | 96" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Tavo |
| CRI | 100 |
| Finish | Winter Brass |
| Height | 43 |
| Material | Steel and Crystal |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 8 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.