Modello 6-Light 18" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Light measures 20" wide x 7" high.
- Uses four candelabra bulbs up to 40 watts each.
- This light would look best in a bathroom.
- For indoor use.
In stock
Only 6 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 031722-010-FR000
Description / Modello 6-Light 18" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Light measures 20" wide x 7" high.
- Uses four candelabra bulbs up to 40 watts each.
- This light would look best in a bathroom.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062296479 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 18"x7"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Modello |
| Finish | Chrome |
| Height | 7 |
| Material | Plated Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 20 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.