Valencia 2-Light 26" Wall Sconce in Brushed Champagne Gold
- It measures 15" wide x 25" high.
- It uses two candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a living room.
- For indoor use.
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Allegri
- SKU
- 031621-038-FR001
Description / Valencia 2-Light 26" Wall Sconce in Brushed Champagne Gold
- It measures 15" wide x 25" high.
- It uses two candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a living room.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062296226 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Valencia |
| Finish | Brushed Champagne Gold |
| Height | 25 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 2 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 15 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.