Cambria 18" Wall Sconce in Chrome
- Measures 18.00" H x 12.50" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from laser cut steel.
- For use in rooms such as Bathroom, Vanity, Spa, Powder Room.
- Type of Bulbs: LED
- Wire Included: 12"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 6 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 030521-010-FR001
Description / Cambria 18" Wall Sconce in Chrome
- It measures 13" wide x 18" high.
- Uses an integrated LED.
- This light would look best in a living room.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062283417 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 9.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 12" |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x13" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Cambria |
| Finish | Chrome |
| Height | 18 |
| Material | Laser Cut Steel |
| Max Watts per Bulb | 26W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 13 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.