Glacier 12" Wall Sconce in Brushed Champagne Gold
- Measures 12.00" H x 4.00" L x 8.00" W
- This fixture is ADA compliant
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from stainless steel and crystal.
- For use in rooms such as Bathroom, Vanity, Spa, Pool.
- Type of Bulbs: Tape
- Bulb Base: Tape
- Wire Included: 7"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 2700K
- LED CRI: 80
In stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 030220-038
Description / Glacier 12" Wall Sconce in Brushed Champagne Gold
- It measures 4" long x 8" wide x 12" high.
- Uses an integrated LED.
- This light would look best in a bathroom.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062362099 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Tape |
| Backplate/Canopy Dimensions | 7"x12"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Glacier |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 80 |
| Finish | Brushed Champagne Gold |
| Height | 12 |
| Length | 4 |
| Lumens | 720 |
| Material | Stainless Steel and Crystal |
| Max Watts per Bulb | 8W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 8 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.