Prive Mini Pendant in Two Tone Silver
- Measures 17.00" H x 8.00" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel , cast brass.
- For use in rooms such as Kitchen, Dining, Great Room, Foyer.
- Number of Bulbs: 1
- Bulb Base: E26 Medium
- Chain Included: 48"
- Wire Included: 96"
- This fixture is dimmable.
In stock
- Brand
- Allegri
- SKU
- 028750-017-FR001
Description / Prive Mini Pendant in Two Tone Silver
- It measures 17" high.
- It uses one candelabra bulb up to 100 watts.
- This light would look best in a nook.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062283134 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 48" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Prive |
| Finish | Two Tone Silver |
| Height | 17 |
| Material | Steel | Cast Brass |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Candelabra |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.