Orecchini 3-Light Ceiling Light in Two Tone Silver
- Measures 11.00" H x 16.00" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from solid brass and steel.
- For use in rooms such as Closet, Kitchen, Bathroom, Office.
- Number of Bulbs: 3
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Wire Included: 12"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 6 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 028541-017-FR001
Description / Orecchini 3-Light Ceiling Light in Two Tone Silver
- Light measures 11" high.
- Uses three candelabra bulbs up to 40 watts each.
- This light would look best in a bathroom.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062278987 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 20.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 16.5"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Orecchini |
| Finish | Two Tone Silver |
| Height | 11 |
| Material | Solid Brass and Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 3 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.