Tenuta 3-Light Mini Pendant in Chrome
- Measures 20.00" H x 10.00" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from stainless steel.
- For use in rooms such as Kitchen, Dining, Great Room, Foyer.
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulbs: GU-10
- Bulb Base: GU10
- Chain Included: 96"
- Wire Included: 144"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 2 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 028210-010-FR001
Description / Tenuta 3-Light Mini Pendant in Chrome
- It measures 20" high.
- It uses three candelabra bulbs up to 50 watts each.
- This light would look best in a nook.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062359617 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Chain Length | 96`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | GU10 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Tenuta |
| Finish | Chrome |
| Height | 20 |
| Material | Stainless Steel |
| Max Watts per Bulb | 50W |
| Bulb Count | 3 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.