Julien 2-Light 12" Wall Sconce in Chrome
- Measures 12.00" H x 6.00" W
- cETL certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel.
- For use in rooms such as Living Room, Bedroom, Family Room, Dining Room.
- Number of Bulbs: 2
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Wire Included: 6"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 8 left
- Brand
- Allegri
- SKU
- 025720-010-FR001
Description / Julien 2-Light 12" Wall Sconce in Chrome
- Light measures 6" wide x 12" high.
- Uses two candelabra bulbs up to 40 watts each.
- This light would look best in a living room.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062296318 |
|---|---|
| Brand | Allegri |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x10"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Julien |
| Finish | Chrome |
| Height | 12 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 2 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 6 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Allegri Crystal lighting for dazzling elegance and luxury at LightsOnline.com
Elevate your space with the radiant brilliance of Allegri Crystal, a division of Kalco Lighting dedicated to the art of crystal illumination.
Founded with a passion for timeless glamour and cutting-edge design, Allegri specializes in high-end fixtures that showcase exclusive Firenze crystals that are sourced globally and precisely machine-cut and polished for maximum sparkle and light refraction. From grand, traditional chandeliers dripping with crystal to sleek, angular sconces with a modern edge, Allegri offers luxury lighting for every taste.
Whether your style is ornate or contemporary, Allegri Crystal delivers sophistication and shimmer to any room.