Daisy 1-Light 60" Hanging Ceiling Fan in Satin Nickel
- Measures 23.00" H x 60.00" L x 60.00" W
- cETLus certified.
- Dry rated.
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 88826SN
Description / Daisy 1-Light 60" Hanging Ceiling Fan in Satin Nickel
More Information
| UPC | 783209305236 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 15.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 78" |
| Chain Length | 12" |
| ADA Compliant | No |
| Fan Size | 60 |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x6"x2.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Daisy |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 23 |
| Length | 60 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 1 |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | LED AC Integrated |
| Width | 60 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.