Lacquered Brass LED Pendant from the Sammi Collection
- Measures: 25.50" H x 16.50" L x 17" W
- Canopy Dimensions: 5.25" Dia.
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 4
- Type of Bulb: Candelabra
- Product Material: steel
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Lark
- SKU
- 83644LCB
Description / Lacquered Brass LED Pendant from the Sammi Collection
More Information
| UPC | 640665836417 |
|---|---|
| Brand | Lark |
| Weight | 10.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 1 X 72" |
| Chain Length | 1 X 60" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.25" Dia. |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Sammi |
| Finish | Lacquered Brass |
| Height | 25.50 |
| Length | 16.50 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 4 |
| Style | Contemporary Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 17.00 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Lark Lighting for fresh, mix-and-match style at LightsOnline.com
Designed with personality and flexibility in mind, Lark Lighting helps you create a space that feels uniquely yours.
Whether you're decorating your first apartment or designing your forever home, Lark offers fashionable, affordably priced lighting that’s easy to layer, mix, and expand over time. From stylish pendants and sconces to versatile ceiling lights, each piece is crafted to blend seamlessly with your evolving taste.
With Lark, achieving a curated look that’s all your own has never been easier—or more fun.