Nightshade Black LED Suspension from the Nyra Collection
- Measures: 11.40" H x 60" L x 10" W
- Canopy Dimensions: 6.5"x19.5"x1.6"
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs: 3
- Color Temperature: 3000K
- Product Material: Metal
- Glass: acrylic
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700LSNYR60B-LED930
Description / Nightshade Black LED Suspension from the Nyra Collection
More Information
| UPC | 191963178063 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 39.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 180" |
| Hanging Rods Included | 120" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x19.5"x1.6" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Nyra |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Finish | Nightshade Black |
| Glass Type | acrylic |
| Height | 11.4 |
| Length | 60 |
| Material | metal |
| Bulb Count | 3 |
| Style | Contemporary Modern |
| Bulb Type | Integrated |
| Width | 10.0 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.