Pearlized Antique Brass Five Light Island Pendant from the Poppy Collection
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 5
- Type of Bulb: E26
- Product Material: Abacca, Steel
In stock
Only 15 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Kalco
- SKU
- 522568PAB
Description / Pearlized Antique Brass Five Light Island Pendant from the Poppy Collection
More Information
| UPC | 720062504802 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 20.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 2 x 96" |
| Hanging Rods Included | (2) 6", (2) 12", (2) 24" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 12.75"x0.75"x5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Poppy |
| Finish | Pearlized Antique Brass |
| Material | abacca, steel |
| Bulb Count | 5 |
| Style | Contemporary Modern, Mid-Century Modern |
| Bulb Type | E26 E26 Medium |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.