Dark Matte Grey LED Pendant from the Oliver Collection
- Measures: 21.25" H x 14.25" L x 14.25" W
- Canopy Dimensions: 4.75" Dia.
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulb: E26
- Product Material: Steel
- Glass: Etched Opal
In stock
Only 1 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Hinkley
- SKU
- 39054DMG
Description / Dark Matte Grey LED Pendant from the Oliver Collection
More Information
| UPC | 640665390575 |
|---|---|
| Brand | Hinkley |
| Weight | 10.030000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 1 X 120" |
| Hanging Rods Included | 1-6", 2-12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.75" Dia. |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Oliver |
| Finish | Dark Matte Grey |
| Glass Type | Etched opal |
| Height | 21.25 |
| Length | 14.25 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Traditional, Transitional |
| Bulb Type | Med. LED |
| Width | 14.25 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Hinkley Lighting for timeless style and trusted quality at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined elegance of Hinkley Lighting, a family-owned brand with over 100 years of experience in crafting stylish, high-quality fixtures.
Known for their sophisticated take on traditional, transitional, and modern styles, Hinkley offers a wide range of indoor and outdoor lighting, including chandeliers, sconces, bath lights, pendants, and landscape lighting. Each piece is designed with a focus on lasting performance, thoughtful craftsmanship, and enduring style.
Whether you’re creating curb appeal or enhancing your interior ambiance, Hinkley delivers lighting built to shine for years to come.