Shell White LED Pendant from the Nula Collection
- Measures: 45" H x 26" L x 26" W
- Canopy Dimensions: 6" Dia.
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 15
- Product Material: Steel
- Glass: Shell White Shade
In stock
Only 19 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Hinkley
- SKU
- 35906SHW
Description / Shell White LED Pendant from the Nula Collection
More Information
| UPC | 640665359046 |
|---|---|
| Brand | Hinkley |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 1 X 144" |
| Chain Length | 1-6``, 2-12`` |
| Hanging Rods Included | 1-6", 2-12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6" Dia. |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Nula |
| Finish | Shell White |
| Height | 45 |
| Length | 26 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 15 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Modern, Glam, Bohemian |
| Bulb Type | Cand. LED |
| Width | 26 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Hinkley Lighting for timeless style and trusted quality at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined elegance of Hinkley Lighting, a family-owned brand with over 100 years of experience in crafting stylish, high-quality fixtures.
Known for their sophisticated take on traditional, transitional, and modern styles, Hinkley offers a wide range of indoor and outdoor lighting, including chandeliers, sconces, bath lights, pendants, and landscape lighting. Each piece is designed with a focus on lasting performance, thoughtful craftsmanship, and enduring style.
Whether you’re creating curb appeal or enhancing your interior ambiance, Hinkley delivers lighting built to shine for years to come.